سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
آقاشیر
صلوات صلوات صلوات علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
صفحه نخست                  ATOM                 عناوین مطالب            نقشه سایت

پاسخ به چند سوال

(ازدواج موفق 40)

دکتر شاهین فرهنگ

 

سوال: شما فرمودید که در جلسه اول خواستگاری فقط خانواده ها با هم آشنا می شوند و بعد سه ماه تحقیق صورت بگیرد و در جلسه دوم ابهامات بوجود آمده را مطرح بکنید تا روشن بشود در حالی که خیلی از مطالب در جلسه اول مطرح نشده و ممکن است در جلسه دوم برای اولین بار مطرح بشود و بعد بفهمیم که ما به درد هم نمی خوریم در این صورت سه ماه بیخود این وسط از بین رفته!

دوست من! من گفتم در جلسه اول خواستگاری کلیاتی مطرح می شود: مثل وضع خانه، زندگی، شغل، درآمد، سطح سواد و .... اینها چیزهایی است که در جلسه اول گفته شده است. اینکه آیا خانه دارید یا ندارید، سوالی است که در جلسه اول خواستگاری باید بپرسید. اگر ما در جلسه اول درباره خانه صحبت نکرده بودیم چطوری می گفتند مشکل مسکن حل است؟ پس یک چیزی در جلسه اول پرسیده ایم و پاسخی گرفته ایم که در جلسه دوم مجددا مطرح می کنیم. و بعد وقتی می رویم تحقیق می کنیم، خیلی چیزها برای ما باز می شود. ما در تحقیق متوجه خیلی از ابهامات می شویم. گاهی وقتها ما یک هفته تحقیق می کنیم و به این نتیجه می رسیم که ادامه ندهیم. چرا شما همه را تا خانة آخر می روید؟ فکر می کنید هر خواستگاری که می خواهد بیاید سه ماه باید وقت بگذارید!! گاهی وقتها فردا شب خواستگاری جواب رد می دهید (چه خانواده دختر و چه پسر) گاهی هم وارد سیکل سه ماه تحقیق می شویم. این مثل اختلاف سن می ماند که من گفتم اختلاف سن 5 تا 7 سال، ولی هر چه به سی سال نزدیک می شویم این اختلاف سن کمتر باید بشود. درست است که من گفتم سه ماه تحقیق ولی ما یا باید تا ته سه ماه را بریم و یا اوایل یا وسطهای کار به این نتیجه می رسیم که به درد هم نمی خوریم. شما ممکن است در هفته اول تحقیق به نکته ای برخورد کردید که فهمیدید اصلا ارزش ندارد که با این خانواده وصلت بکنید. سه ماهی که گفتیم در صورتی است که ما هر چه که جلوتر می رویم و تحقیقات می کنیم و از منابع اطلاعات می گیریم خیالمان قرص تر بشود که ما تحقیقات را ادامه بدهیم. نه اینکه وقتی فهمیدیم به درد هم نمی خوریم الکی سه ماه تحقیق کنیم چون «فرهنگ» گفته سه ماه باید تحقیق کرد! مسیری که ما داریم به شما آموزش می دهیم مسیری است که تحقیقا (یا تقریبا نزدیک به احتمال بالا منجر) به ازدواج می شود. دیگر دومی و سومی در کار نیست. ما دقت هایی را می کنیم که آرام آرام برویم به سمت ازدواج. نه اینکه فکر کنید مگر حالا چند تا خواستگار می آید که برای هر کدام سه ماه وقت بگذاریم و به همه هم جلسه دوم باید شام بدهیم!!!

 

سوال: آقای فرهنگ شما خیلی قاطعانه وقتی یک مورد اختلاف بین خانواده ها باشد می گویید که اینها به درد ازدواج با هم نمی خورند در صورتی که برایند کلی را اگر حساب کنیم در خیلی جهات به هم میخورند.

وقتی پرونده های طلاق را در دادگاه ها برسی می کنم و علت طلاق را با خانمها و آقایان مصاحبه می کنیم و از خودشان می پرسیم چی شد که کارتان به طلاق رسید؟ وقتی در شوراهای حل اختلاف حرف هر دو طرف را گوش می کنیم، وقتی ده ها و صدها مشاوره دختر و پسر قبل و حین و بعد از ازدواج سراغ ما می آیند. وقتی یک تعدادی با من مشورت می کنند و یک تعداد با استاد و دکتری دیگر و حرفهایمان را با هم همکاسه می کنیم و در جلسه با هم همفکری می کنیم، وقتی یک چیزهایی را در کتابهای دانشگاهی می خوانیم (که تا چیزی سالها برسی علی نشده باشد در این کتابها نمی نویسند) وقتی می بینیم صراحتا در آیات و روایات ما بر روی موضوعاتی تاکید شده که باید این بشود و آن نشود. و وقتی همة اینها را کنار هم می گذارم می بینم که باید قاطعانه بگویم نه!! ممکن است سوال کنید آیا اینکه شما قاطعانه جواب می دهید «نه» و یا «بله» استثناء پذیر نیست؟

آنچه که ما می گوییم یک شاخه از علوم انسانی است. من ریاضیات درس نمی دهم که بگویم دو ضربدر دو می شود چهارتا و مو هم لای درز آن نمی رود!! یا علوم تجربی هم نیست که قواعد ثابتی داشته باشد. علوم انسانی یک دریای مواج شناور است. شما می بینید که 15 تا نظریه پرداز بزرگ اقتصادی هرکدام یک نظریه می دهند. یکی می گوید از این راه تورم مهار می شود و دیگری می گوید اتفاقا از این راه تورم دو برابر می شود! پس تکلیف ما این وسط چیست؟ چون علم انسانی است و در علم انسانی نظرات متعددی وجود دارد. در علم ما هیچ چیزی قطعی صد درصد نیست. ولی ما آن چیزی را به عنوان قطعی مطرح می کنیم که قرائن و شواهد و علم و تجربیاتمان ما را به نزدیک صد درصد رسانده باشد. ولی ممکن است استثنائی هم وجود داشته باشد. ممکن است کسی خارج از این قاعده هم عمل کرده باشد و موفق هم شده باشد طبیعی است چون علم، علم انسانی است و این علم شاخه و حاشیه خیلی می پذیرد. ولی قطعیتی که عرض کردیم بخاطر دلایلی بود که عرض کردم. می خواهیم آمار طلاق را کم و کم و کم بکنیم. و می خواهیم اطمینانمان را برای ازدواج موفق بیشتر و بیشتر بکنیم.

 

سوال: در صورت معتاد بودن یکی از بستگان درجه یک مثل پدر، چه موقع باید این مسأله را مطرح کرد؟ آیا همة اعضای خانوادة پسر در جریان قرار بگیرند؟

جواب: در این جلسه در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد. بله همه باید در جریان قرار بگیرند و نه فقط خود پسر.

 

سوال: با روشی که شما برای تحقیق گفتید اگر در خانواده ای یک نسل خطا و اشتباهی انجام بدهد دامن همة نسلها را می گیرد.

جواب: من کی گفتم اگر مثلا شما رفتید تحقیق و گفتند پسرعموی خواستگار فلان خلاف را کرده حالا شما با آن خواستگار ازدواج نکنید؟ من گفتم همة نسل در نسل شما باید زیر تیغ تحقیق قرار بگیرد؟ تحقیق فقط روی خانواده انجام می شود. روی خود دختر یا پسر و روی پدر و مادر و خواهرها و برادرهایش. همین. ما کاری نداریم به اینکه در هفت پشت اینها چه اتفاقاتی افتاده.

منبع : وبلاگ علاقه مندی ها و یادداشت ها
موضوع مطلب :


پنج شنبه 93 مرداد 9 :: 5:47 عصر ::  نویسنده : آقاشیر

جمع بندی:

"یا عماد من لا عماد له"
حاج آقا دهنوی در مورد سوالاتی که در جلسه خواستگاری یهتر است پرسیده شود چارچوبی پیشنهاد داده اند:
جلسه ی اول:
http://istgahefekr.blogfa.com/post-258.aspx

جلسه دوم:
http://istgahefekr.blogfa.com/post-259.aspx

دکتر فرهنگ:
سوال هایی که میپرسید: 1- هم پاسخ مجور (در قبال سوال من چه جوابی میدهد) و 2- هم سوال محور(شخص مقابل چه سوالاتی از من میپرسد: متوجه میشوم چه چیزی برایش مهم است، دغدغه های یک انسان را مشخص میکند) باشد؛ هم خوب سوال کنید و هم خوب اجازه بدهید سوال بپرسد.
خیلی زیرکانه سوالات معکوس بپرسید: مثلا در مورد صداقت: من شنیدم یک جاهایی در زندگی نیازی نیست خیلی هم صداقت داشت و میشود دروغ مصلحتی گفت. نظر شما چیست؟ - سوال غیر مستقیم بپرسید: با خواهر برادرتان دعوا کرده اید؟ چه کسی چگونه رفتار کرده است؟
بر اساس معیارها و ملاکهایی که دارید سوالات زیر پیشنهاد میشود البته نه عینا خود آنها:
1. معرفی کلی
2. اهداف بلند مدت و زندگی آینده: (میخواهیم ببینیم هدفمند زندگی میکنند و دور اندیش هستند یا نه!)- برنامه شما برای آینده تان چیست؟ در نظر دارید 10 سال دیگر در این عالم، کجا باشید؟ این برنامه شما دقیقا در چه زمینه هاییست؟ (ببینیم در چه زمینه هایی آینده نگری دارد)
3. سوالاتی که با پاسخ به آنها بفهمیم این انسان اهل رشد هست یا نه؟: شما با چند سال قبل چه تفاوتی کردید؟ چه ویژگی های شخصیت خود را دوست دارید؟ از چه رفتارهایی بدتان می آید ؟ تا به حال کاری برای برطرف کردن آنها کردید؟ چه صفات و رفتاری را میخواهید در خودتان تقویت کنید و چگونه؟

4. سوالاتی که ما را بیشتر با روحیات و خلق و خوی طرف مقابل آشنا میکند: با کسی مشورت میکنید؟ اگر آری با چه افرادی؟ اگر نه چرا؟ گفتن چه چیزهایی به اعضای خانواده و دوستان برایتان سخت است؟ تا حالا چه تصمیماتی گرفتید و چقدر به آن ها عمل کردید؟ در چه مواردی سخت میگیرید؟ چه چیزهایی شما را خوشحال یا ناراحت میکند؟ چقدر در تصمیم هایتان از دیگران نطر خواهی میکنید؟ حرف مردم چقدر برایتان مهم است؟ اگه کسی جلوی بقیه بهتون توهین بکنه یا برخورد تندی بکنه چی کار میکنید؟ تا حالا این اتفاق افتاده که کسی تو جمع باتون برخورد تندی کرده باشه؟ (میشه دقیق بگید چی کار کردید؟)- تا حالا تو موضوعی با پدر و مادرتون اختلاف داشتید؟ چه جوری حلش کردید؟ اهل مطالعه و معمولا چه مطالعاتی؟ اهل موسیقی هستید و معمولا چه موسیقی هایی؟ اهل فیلم و تی وی هستید و معمولا چیا؟ (تی وی میبینید دنبال چه برنامه هایی میرید و دقت میکنید)- تو زندگی خودتون رو مدیون چه کسانی میدونید؟ (تک تک این افراد ما رو میتونه با پیچ و خم ذهنی و دلی این آدم آشنا کنه )
5. دوستای اون فرد (دوستان یه آدم مثل خود اون افرادند): چند تا دوست صمیمی دارید؟ ملاکتون برای انتخاب دوست چی بوده؟ تو مجموعه دوستتون چرا با این چند نفر صمیمی شدید؟ آیا تو این دوستاتون کسی هست که به عنوان بهترین دوست باشه؟ چرا اینو به عنوان بهترین انتخاب کردید؟ با دوستاتون برنامه های دسته جمعی هم دارید؟ کجاها میرید؟ چی کارا میکنید؟ نظر دوستای صمیمیتون براتون خیلی مهمه؟ نظر شما برای اونا چی؟ تا حاالا شده از دوستای صمیمیتون کمک بخواید؟ چقد برای دوستاتون مایه میذارید و وقت میذارید؟ واسه صمیمی ترین دوستتون چی؟ حاضرید برای دوست صمیمیتون هم هزینه کنید؟ تا حالا با دوستاتون به تیپ و تاپ همم زدید؟ چرا؟ چند بار؟ آخرش چی شد؟ کار به کجا ختم شد؟ اگه ازدواج کنید چقد میخواید برا دوستاتون وقت بذارید؟ (در آخر به طرف مقابل بگید میخواید منم اینا رو توضیح بدم؟)

6. درمورد فرزند دار شدن- بچه میخواید؟ چند تا؟ با چه فاصله ای؟ اگه همه بچه هاتون دختر یا پسر بشند چی کار میکنید؟ اولین بچه تون رو کی میخواید؟
7. سوال از مسایل خاص: بیماری خاص داشتید، دارید؟ چه کارایی براش کردید؟ سیکل درمانش چیه؟ تا کی قراره دارو بخورید؟ آخرین حرف دکتر درمورد این بیماریتون چی بوده؟ سیگار یا قلیون میکشید؟ تو بستگان درجه 1 کسی بیماری خاصی داشتید؟ توی خانوادتون مورد طلاق داشتید؟ کی بوده؟ چی شد از هم طلاق گرفتند؟
8. دیدگاه دینی، پررنگ بودن خدا در ذهن شخص شما و در خانواده شما- خدا و باید و نباید های خداوند چقد واسه شما مهمه؟ خط قرمزای خدا چی؟ اگه خدا بگه فلان کار رو نکن ولی یه سود کلان مالی بهت برسه حاضری بکنی؟ اگه شما تو زندگیت به یک بحران بخورید، چی کار میکنید؟ سراغ چی یا کی میرید؟ (یک موقع میگه میرم سراغ بابام، میرم سراغ دوستانم، یک موقع میگه میرم سراغ آسمان: مگه ما بی صاحبیم. میخوایم بفهمیم که این شخص میگه من تو بحران ها دستم رو به آسمان بلند میکنم یا نه؟- از توکل به خدا، از آویزون شدن و توسل به بزرگان ببینیم حرفی میزنه! میگه دامانشون رو میگیرم.) - اگه یک موقع براتون مقدر شد 5 شهر رو انتخاب کنید برای مسافرت کدوم رو میرید؟ (ببینید تو این 5 تا 1 دونه شهر مذهبی هم میگه!)- سوالای غیر مستقیم بپرسید تا شدت و حدت اعتقاداتش دستتون بیاد و تناسب دینیش با شما مشخص بشه.
9. از مسایل سیاسی

10. پی به مدیریت اقتصادی این شخص ببرید- درآمدی دارید؟ (نمیگیم شغلی دارید!)- با درامدتون چی کار میکنید؟ پس انداز هم دارید؟ فک کردید روزی صاحب چیزای بزرگ بشید با این درامد؟ این فکر رو چه جوری هدایتش کردید؟- تا حالا شده یه چیز گرون بخواید و تهیه ش کنید؟ چه لباس هایی میخرید؟ (مثلا طرف میگه من فقط مارک داراش رو میخرم: خب این آدم مدیریت اقتصادی نداره که میخواد فقط چیرای مارک دار بخره!! البته جنس گران "خوب" خریدن چیزه خوبه)- قرض و بدهی دارید؟ چقدر و چرا مقروض شدید؟ اگه برای کسی بخواید هدیه بخرید معمولا چی میخرید و چرا؟
11. سوال برای پی بردن به میزان صداقت این آدم: شما دروغ میگید و چه وقتایی؟ شما ممکنه یه زمانی تو زندگی مشترک از من یه چیزی رو بخواید پنهان کنید یا دروغ بگید؟ اگه آره مثلا چیا که شما لازم میدونید؟
12. برای پی بردن به میزان مسیولیت پذیری (برای پی بردن به بلوغ عقلی و اجتماعی): به موقع سر قراراتون میرسید؟ انجام چه کارهایی در خانه "دقیقا" مخصوص شماست؟ اگه کسی براتون پیغام بذاره که باش تماس بگیرید چی کار میکنید؟- تا حالا کمکی به کسب درامد خانواده کردید؟ تا حالا شغلتون رو عوض کردید؟ چرا؟ اگه از کسی چیزی رو قرض بگیرید که صدمه ببینه و لطمه بخوره چی کار میکنید؟ تا حالا شده؟
13. انتظارات خاصتون از همسرتون
14. نظرتون راجع به تقسیم کار در خانه چیه؟- چه وظایفی رو در زندگی مشترک مخصوص زن میدونید و چه وظایفی رو مخصوص مرد؟

بعد نوشت: به دلیل اینکه پست طولانی نشود صحبت های حاج آقا دهنوی رو در قالب لینک آوردم؛ امیدوارم حمل بر کم اهمیتی نسبت به صحبت های ارزشمند ایشان نشده باشد. از طرفی چون صحبتهای دکتر فرهنگ رو در اینترنت پیدا نکردم مجبور شدم قسمتی از دست نوشته های خودم رو اینجا بیاورم.
تذکر نوشت: نرید همه این سوالا رو بپرسیدااا! به نظرم بر اساس چارچوب حاج آقا دهنوی پیش برید و در هریک از این چارچوبها از سوالات دکتر فرهنگ و یا مشابه آنها متناسب با معیارهاتون بهره ببرید. تا جایی که یادمه حاج آقا دهنوی، کلیت جلسه سوم که حول چه مباحثی باشد هم بیان کردند. تو اینترنت یه جستجو بکنید پیداش میکنید.
دوستان نظرات دیگری هم دادند که در کامنتها میتوانید دنبال کنید.

منبع : وبلاگ جمع آسمانی ما
موضوع مطلب :


توی دفترم در مورد سوالات جلسه ی دوم خواستگاری از برنامه ی گلبرگ نت برداری کرده ام اما متاسفانه آن را از سایت پیدا نکردم پس آنچه می خوانید نت برداری ماست از سخنان حاج آقا دهنوی:

در جلسه ی دوم خواستگاری ده سوال مشترک ، 5 سوال اختصاصی آقایان و 5 سوال اختصاصی خانم ها خوب است مطرح شود

سوالات مشترک:

1- هماهنگی های اعتقادی و مذهبی با خانواده

مثلا: شما با خانواده تون از نظر اعتقادی و مذهبی چقدر هماهنگ هستید؟

2- سلایق و سرگرمی های خانه

مثلا: شما دوست دارید چه سرگرمی هایی در خانه داشته باشید؟

اگر همسر آینده ی شما اهل موسیقی های حرام یا فیلم های مبتذل باشه واکنش شما چیه؟

3- بددهنی

مثلا: اگر همسر شما به شما ناسزا بگه و از الفاظ زشتی استفاده کنه شما چکار می کنید؟

4- عصبانیت و پرخاشگری

مثلا: شما وقتی عصبانی میشوید چه رفتاری خواهید داشت؟

5- دروغگویی

هرگز نپرسید شما دروغگو هستید؟ این سوال بی احترامی هست به شخص مقابل شما اما می توانید با سوالات دیگری متوجه شوید این ویژگی ناپسند در او وجود دارد یا نه مثلا بپرسید: شما چقدر قائل به دروغ مصلحتی هستید؟

6- وسواس

شما در رفتارتون در فکرتون وسواس هم داشته اید؟

7- رفت و امد با دوستان (میزان وابستگی به دوستان مجرد)

مثلا: شما تا چه حد علاقه مندید با دوستان دوران مجردی بعد از تاهلتون رفت و امد داشته باشید؟

8- زودرنجی و قهر

وقتی تنشی با همسرتون پیش میاد کی قهر می کنید و چقدر طول می کشد؟

9- خط فکر سیاسی

چهره های محبوب سیاسی شما چه کسانی هستند؟

10- حساسیت های خاص

به چه چیزهایی حساسیت دارید؟ مثلا من به اینکه یکی موقع غذا ملچ ملوچ کنه یا خور و پف کنه یا موقع خوردن چای هورت بکشه حساسیت دارم!

پنج سوال اختصاصی آقایون

1- میزان اطاعت پذیری زن

مثلا: شما تا چه حد می توانید و می خواهید رضایت همسر آینده تون رو جلب کنید؟ و تا چه حد روحیه اطاعت پذیری دارید؟

2- قناعت

تعریف شما از قناعت چیه؟

3- تجملات و تشریفات

حد و حدود تشریفات از نظر شما چقدره؟

4- سازگاری و وفاداری

مثلا: اگر همسر آینده ی شما شغلش رو از دست داد یا ورشکست شد شما چه م یکنید؟

5- دغدغه ی زن سالاری

به نظر شما جایگاه مرد در زندگی چیه؟


پنج سوال اختصاصی خانم ها

1- دخانیات

مثلا: شما نظرتون در مورد سیگار و مصرف آن چیه؟

یا نظر شما در مورد افرادی سیگاری و افراد معتاد چیه؟

2- میزان درآمد

مثلا: آیا میزان درآمد شما در حدی هست که بتونید یک زندگی متوسط رو اداره کنید؟

3- اعتقاد به مشاوره

اگر در زندگی شما تنشی به وجود آمد شما برای حل آن به مشاوره اعتقاد دارید؟

4- مصرف درآمد خانم

نظر شما در مورد دارایی خانم تون و درآمد او و چگونگی مصرف آن چیست؟

5- دغدغه ی مرد سالاری

نظر شما در مورد جایگاه خانم ها در خانواده چیه؟

 

برنامه گلبرگ . مهرماه 1387

منبع : وبلاگ تلنگر ( ایستگاه تفکر )
موضوع مطلب :


در جلسه اول خواستگاری ، بهتر است چه سوالاتی مطرح شود ؟

پاسخ - من قبلا به کتاب آقای دکتر افروز اشاره کرده ام که سوالات زیادی دارد . ولی بنظر من ما نباید با سوالهای زیاد ، فرایند خواستگاری را خسته کننده کنیم . افراط و تفریط اشتباه است .

در جلسه اول هشت سوال مشترک آقا مطرح می کند و شش سوال اختصاصی هم خانم مطرح می کند .

اول: معرفی

اول معرفی کنند و بعد در مورد شغل پدر و بعد در مورد والدین سوال کنند که مادر اصلی شما است یا خیر . اشکالی ندارد .

دوم: اعتقادات

بعد راجع به اعتقادات صحبت کنید . شاید بگویند این برای افراد متدین است . خیر . افراد غیر متدین هم باید سوال کنند زیرا شاید عمل به اعتقادات طرف پنج باشد . و این خانم پنجاه باشد . اگر سوال نکنند بعدا برایشان مشکل پیش می آید زیرا اختلاف زیاد است .

سوم خط مشی

در مورد خط مشی زندگی صحبت کنید .

آیا می خواهید بر اساس دستورات دین عمل کنید یا فرهنگ غرب ؟

این سوال هم برای متدین و هم برای غیر متدین باید سوال شود .

چهارم: ارزش های فرهنگی

سوال بعدی میزان پایبندی به ارزش های فرهنگی است . مثل پوشش که این سوال مشترک است .

شما در چه محافلی شرکت می کنید ؟

به پارتی و عروسی های آنچنانی می روید یا خیر ؟

آیا در محافل مذهبی شرکت می کنید ؟

آیا ماهواره نگاه می کنند یا خیر ؟

شما با مطرح کردن این سوالات می خواهید بدانید آیا به هفتاد درصد می رسید یا خیر ؟

پنجم استقلال فکری

در مورد استقلال فکری سوال کنید . خیلی مهم است .

در زندگی مشترک چقدر به نظر دیگران از جمله پدر و مادر و دوستانتان ، اهمیت می دهید ؟

ممکن است بگوید من بدون اجازه مادرم آب نمی خورم یا در حد نیاز و یا در حد مشاوره از دیگران استفاده می کنم . شما می توایند از این طریق بفهمید که طرف دهان بین است یا خیر .

نکته:

در ضمن در جلسه اول جای هیچ تنشی نیست . شما فقط می نویسید و بعد تجزیه و تحلیل می کنید . در جلسه دوم می توانید در مورد سوالشان از ایشان توضیح بخواهید .

ششم: اهداف کلی زندگی

دیگری اینکه در مورد هدف اصلی زندگی صحبت کنید . یکی علاقه به کتاب دارد و یکی از کتاب خواندن بدش می آید .

هفتم: ارتباطات اجتماعی

سوال مهم دیگر این است که نظر همدیگر را در مورد شاغل بودن و رابطه با دیگران در حد عرف و شرع ، سوال کنند .

خانمی هست که بشدت از اینکه آقا در محیطی کار میکند که چهار تا خانم در آنجا هست ، ناراحت است . این مشکل را اول حل کنید .

هشتم: ارتباطات فامیلی

در مورد ارتباطات فامیل و دوستان سوال کنید . می توانید درون گرایی و برون گرایی طرف را می فهمید .

آیا تمام زندگی خود را برای مهمان بازی می گذارد یا اصلا از مهمانی خوشش نمی آید ؟
دیگه آقایون برای جلسه اول لازم نیست سوالی بپرسند اما خانومه لازمه مطالبی را بپرسند:

سوالات اختصاصی خانم ها در جلسه اول خواستگاری

1) شهر محل سکونت

شهر محل سکونت را از آقا بپرسید . حتی دائم یا موقت بودن را سوال کنید . چون متاسفانه مسکوت گذاشته میشود و بعد مشکل ایجاد میشود .

2) وضعیت سکونت

وضعیت سکونت را بپرسید . آیا می خواهد مستقل زندگی کند یا می خواهد با خانواده اش باشد؟

3)جزئیات شغل

جزئیات شغل را بپرسید . مثلا می گویند در بازار کار می کند . در بازار چه کارمی کند ؟ آیا مغازه دارد یا دلال است ؟ دلال چه چیزی است ؟

حالا یک وقت طرف الان کار ندارد مثلا دانشجو است یا هنرمند است . حتما در باره شغل آینده اش سوال کنید . شغل مرد مهم است . ببینید شما می توانید با آن شغل کنار بیایید . چون بعضی از شغل ها ویژگی خاص دارد . مثلا طرف می خواهد هنر پیشه شود . این شغل خیلی سخت است .

مثلا می خواهند مشاور باشند یا شغل نظامی داشته باشد . یا می خواهد روحانی باشد .چون هرکس نمیتواند با این شغل ها کنار بیاید .

4) خانم حتما در مورد تحصیل کردن یا کارکردن و حتی سطح تحصیل سوال کند . در مورد شغل هم از ایشان بپرسید که اجازه چه شغلی را به شما می دهند .

5) در مورد خرج کردن آقا سوال کنید که نکند خسیس باشند . آیا مهمانی می دهند یا خیر ؟ یا در حد درآمد خرج می کند .

رعایت حریم خصوصی

لازم نیست خانم و آقا وارد حریم خصوصی یکدیگر بشوند . در مورد گذشته و سابقه و جزئیات نباید وارد شوند . مسائل کلی زندگی زناشویی در آینده را مطرح می کنیم .

یکسری مسائلی هست که باید گفته بشود . یک بیماری حاد جسمی و روحی که طرفین دارند ، یک اختلال روحی روانی و عصبی و افسردگی حاد و پرخاشگری عصبی وسواس شدید ، اعتیاد آقا ، ازدواج قبلی .

ولی بیماری که ده سال پیش بوده و حل شده ، احتیاجی نیست که گفته شود . حتی لازم نیست سوال شود که آیا شما بیماری حاد داشته اید یا خیر . حالا یک افسردگی بوده و درمان شده و اثری از آن هم نیست . نباید گفت . ما وارد مسائلی که بوده و تمام شده نمی شویم . مثلا گناهی کرده و توبه کرده ، احتیاج نیست که این را بگوید مگر اینکه تبعی داشته باشد .

بیماری حاد

در مورد بیماری حاد ، آخر جلسه اول بگویید . چون در آخر جلسه به یک جایی میرسید که طرف به دردتان می خورد یا خیر .

کمیت مهریه

دیگر اینکه آقایان در مورد کلیت مهریه صحبت کنند . آیا شما اعتقاد به مهریه کم یا زیا د یا متعادل دارید ؟ وارد رقم نشوید . رقم برای جلسه بله بران است .

جواب خواستگاری

شما در جلسه اول جواب مستقیم یا غیر مستقیم ، چه منفی و چه مثبت ، نمی دهید . باید سوالات جمع بندی بشود و گفتگو و تحقیق بشود و بعد به جواب برسید .

برنامه گلبرگ . 18 / 7 / 1387

منبع : وبلاگ تلنگر ( ایستگاه تفکر )
موضوع مطلب :


جمعه 92 اسفند 16 :: 3:5 عصر ::  نویسنده : آقاشیر

نقی , naghi , امام نقی , imam naghi , امام نقی(ع) emam naghi

 

نقی , naghi , امام نقی , imam naghi , امام نقی(ع) emam naghi

 

نقی , naghi , امام نقی , imam naghi , امام نقی(ع) emam naghi

 

نقی , naghi , امام نقی , imam naghi , امام نقی(ع) emam naghi

 

نقی , naghi , امام نقی , imam naghi , امام نقی(ع) emam naghi

 

نقی , naghi , امام نقی , imam naghi , امام نقی(ع) emam naghi

 

نقی , naghi , امام نقی , imam naghi , امام نقی(ع) emam naghi

 

نقی , naghi , امام نقی , imam naghi , امام نقی(ع) emam naghi
موضوع مطلب : نقی, naghi, امام نقی, imam naghi, امام نقی(ع), emam naghi


<   1   2   3   4   5   >>   >   
 
 
نویسندگان
پیوندها
آخرین مطالب